BOLOGNA (BOLONIA)

Bolonia to niezwykłe miasto. Znajduje się tutaj wszystko to, co we włoskich miastach najpiękniejsze. Klimatyczne i duże historyczne centrum, najstarszy europejski uniwersytet, okazałe gmachy publiczne, kamienice z portykami, zabytkowe kościoły, pomniki i muzea, fontanny oraz tętniące życiem miejskie place. I coś, o czym już pisałyśmy, prawdopodobnie najlepsza kuchnia we Włoszech.

Bolonia jest nazywana miastem czerwonym –  czerwień miasta to przede wszystkim kolor murów i miejskich dachów. W przeciwieństwie do innych włoskich miast tutaj w przeszłości nie dominował jasny kamień, tylko czerwona cegła. Ma to swój niepowtarzalny urok.

Głównym placem miasta i czymś w rodzaju rynku jest Piazza Maggiore. To serce Bolonii. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od tego placu i następnie zagłębiać się w okoliczne uliczki. Zazwyczaj spotykamy tu odpoczywających ludzi, spacerujących mieszkańców, czy studentów. To także ulubione miejsce ulicznych artystów: śpiewaków, kuglarzy, akrobatów, czy malarzy.

Przy placu znajduje się bazylika San Petronio będąca drugim pod względem wielkości kościołem we Włoszech i najstarszą budowlą gotycką w Europie. To jeden z najznakomitszych zabytków dzisiejszego świata. Cudowna, robiąca wrażenie świątynia, na schodach której uwielbiają odpoczywać studenci tutejszego uniwersytetu.

Tuż obok, na przylegającym placu znajduje się fontanna Neptuna przypominająca nieco fontannę znaną Polakom z Gdańska. Podobno wrzucenie drobnej monety do środka przynosi szczęście i sprawia, że jeszcze kiedyś powrócimy do Bolonii.

Symbolem miasta są dwie wieże Due Torri.  Pierwsza z nich to Asinelli na Piazza Ravegnana (97 m wysokości), a druga to Garisenda.

Portyki to kolejny symboli Bolonii. Dzięki nim miasto można zwiedzać w upalnym słońcu albo w ulewnym deszczu. W historycznym centrum jest wiele kilometrów chodników z portykami.

Przy Via Zamboni swoją siedzibę ma Uniwersytet w Bolonii, będący najstarszym uniwersytetem na świecie. Jednak budynki uczelni znajdują się na wielu innych ulicach starego miasta – łącznie studiuje tutaj 100 tys. osób z czego część z zagranicy.

W wielu światowych przewodnikach Bolonia opisywana jest za sprawą trzech liter „t”  – La citta delle 3 t. Pierwsze „t” symbolizuje torri (wieże), drugie „t” to tortellini (rodzaj pierożków), a trzecie „t” to  tette ( piersi) – autorzy powiedzenia mają tu prawdopodobnie na myśli damską część 100-tysięcznej rzeszy studentów.