logo

Od 2 do 9 czerwca 2016 r. w „ Ekonomiku” gościła grupa uczniów ze szkoły partnerskiej Erich- Gutenberg- Berufskolleg z Bünde realizująca projekt pt.: „Między szkołą a zawodem”, który został dofinansowany ze środków Polsko- Niemieckiej Wymiany Młodzieży.

Uczniowie ZS Nr 1 w Miechowie odbyli wizytę w szkole partnerskiej w Bünde w maju 2016 r. a czerwcowe spotkanie w Miechowie było kontynuacją nawiązanego partnerstwa szkół i owocem przyjaźni naszych uczniów z młodzieżą z Bünde. Uczniom niemieckim towarzyszyli nauczyciele p. Stefan Kröger i Torsen Klingenberg. Koordynatorem projektu była p. Iwona Lewartowska a opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele j. obcych: p. J. Musiał- Hac, p. J. Nowak, p. K. Lis oraz p. E. Bierońska i p. L. Kubik. Program wymiany miał na celu integrację grupy, poznanie walorów turystycznych naszego województwa i kraju oraz zapoznanie młodzieży z zasadami funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce i Niemczech.

Realizację zamierzonych celów spotkania rozpoczęto od integracji zespołu polsko- niemieckiego poprzez udział w zajęciach i animacjach, które pryzgotowaa i przeprowadziła p. psycholog Anna Czekaj i germanistka p. Iwona Lewartowska. Był to bardzo ważny punkt programu, ponieważ pomógł w przełamaniu pierwszych lodów i umożliwił wzajemne poznanie się młodzieży. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zaproponowanych grach i z ogromnym zaangażowaniem poznawali swoich partnerów.

Budowaniu dobrych relacji i przyjaźni polsko- niemieckiej sprzyjała również piękna pogoda, która umożliwiła organizację ogniska „ Pod Kopcem” w Racławicach. W spotkaniu uczestniczyła nie tylko młodzież realizująca projekt, ale również społeczność klas pierwszych naszej szkoły. Był to moment na przybliżenie naszym niemieckim partnerom historii regionu, zapoznanie ich z walorami turystycznym ziemi miechowskiej, oraz integrację z całą społecznością uczniowską ZS NR 1 w Miechowie.

Uczestnicy wymiany wzięli również aktywny udział w obchodach XI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, w trakcie którego strona niemiecka przedstawiła zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego w Nadrenii Północnej Westfalii. Była to kolejna okazja do integracji ze społecznością szkolną.

W kolejnych dniach grupa zwiedzała Kraków; Wawel, Muzeum Schindlera, Kazimierz, Stare miasto, oraz Kopalnię Soli w Wieliczce i Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu. Grupa niemiecka była bardzo zadowolona z pobytu i pełna podziwu dla piękna naszego kraju, specjałów polskiej kuchni i naszej gościnności.

Specyfikę funkcjonowania firm młodzież poznawała na przykładzie Hotelu Mercure Racławice Dosłońce Conference & Spa oraz zagrody edukacyjnej „ Pszczółki” w Niezwojowicach. Grupa niemiecka przygotowała prezentację multimedialną na temat funkcjonowania przedsiębiorstw w Niemczech, dzięki czemu możliwe było dokonanie porównania tych struktur w Polsce i Niemczech.

Po tygodniu spędzonym w Polsce młodzież niemiecka odjechała z bagażem nowych doświadczeń, wiedzy o naszym kraju, niezliczoną liczbą nowych kontaktów, przyjaźni i dobrych wspomnień.

Już zaplanowano kolejne spotkanie polsko- niemieckie, tym razem w Niemczech a do udziału zapraszamy wszystkich chętnych, również naszych pierwszoklasistów, którzy są ciekawi świata, otwarci na nowe znajomości i chętni do nauki przez działanie. ZS NR 1 w Miechowie to szkoła otwarta na międzynarodowe kontakty, prowadząca bardzo intensywną wymianę młodzieży, wychodząc naprzeciw potrzebom młodych ludzi oferuje również możliwość odbycia praktyk zawodowych w niemieckich firmach, które będą waszym atutem na rynku pracy.