logo

Uczniowie naszej szkoły wyjechali na tygodniowy pobyt do szkoły partnerskiej w Hamm w ramach kontunuacji projektu pt. ,,Powstania i ruchy demokratyczne w Niemczech i w Polsce po I Wojnie Światowej” .

W dniach 10-16 kwietnia 2016 r. piętnastoosobowa grupa młodzieży z ZS NR 1 w Miechowie pod opieką p. Iwony Lewartowskiej i Romy Zaprzalskiej gościła w szkole partnerskiej Friedrich- List- Berufskolleg w Hamm (Niemcy). Było to już kolejne spotkanie młodzież realizującej projekt
pt: „Powstania i ruchy demokratyczne w Polsce i Niemczech po II Wojnie Światowej”. Nasi zachodni sąsiedzi podczas listopadowego pobytu na ziemi miechowskiej zgłębiali wiedzę historyczną a teraz młodzież „Ekonomika” podążyła śladami polsko- niemieckiej historii na terenie Nadrenii Północnej- Westfalii.

Przez siedem dni nasza młodzież wraz z grupą niemieckich uczniów zwiedziła miejsca naznaczone wspólną historią. Były to m.in: Dom Historii Republiki Federalnej Niemiec w Bonn oraz muzeum „Steinwache” w Dortmundzie, czyli byłe więzienie dla przeciwników władz niemieckich. Młodzież biorąca udział w projekcie miała również możliwość porozmawiania ze świadkami historii, którzy opowiadali o własnych przeżyciach z okresu podziału Niemiec oraz realiach życia po wschodniej stronie muru berlińskiego.
Oprócz miejsc wypełnionych historycznymi datami i pojęciami był również czas na rozrywkę, którą zapewnił stadion piłkarski w Dortmundzie- Signal Iduna Park. Wywarł on ogromne wrażenie na całej grupie. Można było poczuć atmosferę rozgrywek piłkarskich, podziwiać widoki z loży VIP-owskiej i dziennikarskiej oraz zwiedzić przebieralnie sportowców. Wizyta na stadionie wycisnęła nawet łzy wzruszenia wśród zagorzałych fanek niemieckich sportowców.

Udział w wymianie to wspaniała lekcja historii, języka a także możliwość poznania kraju szkoły partnerskiej i nawiązania nowych międzynarodowych znajomości. Nasi uczniowie gościli w niemieckich rodzinach na kolacji, uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych i obchodach Dnia Europejskiego, który w tym roku w Fridich- List- Berufskolleg poświęcono Polsce.
Po siedmiu dniach międzypaństwowej integracji, polska grupa wróciła do Polski z bagażem nowych doświadczeń, świeżo zdobytej wiedzy historycznej, nowym zasobem słownictwa i co najważniejsze głową pełną cudownych wspomnień. Kolejne spotkanie młodzieży „ Ekonomika” i FLB z Hamm zaplanowano na listopad 2016 r. Zapraszamy wszystkich naszych uczniów do udziału w projekcie.