Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, młodzież naszej szkoły skorzystała z zaproszenia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zagorzycach, by wysłuchać prelekcji pracownika krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr. Pawła Naleźniaka.

Od 1 marca 2011 roku przypominamy o tych, którzy oddali życie za marzenia o suwerennej ojczyźnie. W związku z kolejną rocznicą, uczniowie mogli uczestniczyć w spotkaniu, którego temat dotyczył dziejów polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944 – 1956.

Młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę na temat żołnierzy, którzy po II wojnie światowej kontynuowali walkę, tym razem nie z okupantem niemieckim, ale narzuconą przez Związek Radziecki władzą. Należeli do antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiającego opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku.