z2

W roku szkolnym 2015/2016  uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Miechowie przystąpili do projektu dla szkół ponadgimnazjalnych „Lekcje z ZUS”.

Jest to projekt autorski ZUS oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków w zakresie ubezpieczeń społecznych. „Lekcje z ZUS” mają oprócz tego uczyć młodzież solidaryzmu społecznego oraz  dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. ZUS przeszkolił w tym zakresie nauczycieli, którzy przeprowadzili szereg lekcji dla uczniów z klas I, II, III i IV wybiórczo we wszystkich zawodach. Tematy lekcji były następujące:

• Świadomy zawsze ubezpieczony,
  • Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki,
  • Emerytura – twoja przyszłość w Twoich rękach,
  •  e-ZUS, czyli firma pod ręką.

Uczniowie bardzo chętnie  i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Podsumowaniem programu był konkurs do którego przystąpili chętni uczniowie. Odbył się on 16 listopada z udziałem 29 uczniów. Konkurs składał się z 20 pytań wielokrotnego wyboru, był rozwiązywany przez 30 minut. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki przekazane przez ZUS w postaci notatników i smyczy na klucze. Trzy uczennice, które zdobyły największą liczbę punktów, zakwalifikowały się do konkursu okręgowego w Krakowie. Są to: Patrycja Lech z kl. IVh, Aneta Ragan z kl.II g i Anna Basoń z kl.Igr-. Lekcje przeprowadzała  p. Marta Rutecka. Ona również koordynowała przebieg projektu i konkursu.

z2 z1