logo

„Herzlich willkommen” czyli serdecznie witamy. Takimi słowami przywitali naszych uczniów wczesnym rankiem 4 maja uczniowie i nauczyciele ze szkoły partnerskiej w Bünde. Wyjazd odbył się w ramach umowy partnerskiej, która została podpisana kilka miesięcy temu przez Starostę Mariana Gamrata i Dyrektor Marzenę Samborską z przedstawicielami szkoły z Niemiec.

Po trwających ponad rok przygotowaniach doszło do spotkania grupy naszych uczniów z ich rówieśnikami z Erich- Gutenberg- Berufskolleg w Bünde. Uczniowie wraz z koordynatorem p. Iwoną Lewartowską i p. Lucyną Kubik przygotowywali się przez wiele miesięcy do realizacji projektu pt. : „ Europatag 2015- Auftakttreffen: Bünde und Miechow” wspieranego i dofinansowanego przez Polsko- Niemiecką- Współpracę- Młodzieży ( PNWM).

Wizyta w ratuszu miasta Bünde i spotkanie z burmistrzem p. Wolfgangiem Koch

Pięć wspólnie spędzonych dni pozwoliło na przełamanie bariery językowej, nawiązanie nowych znajomości a nawet przyjaźni, poznanie systemu organizacji nauczania, osobliwości regionu i specjałów niemieckiej kuchni. Młodzież miała możliwość zwiedzania szkoły i udziału w zajęciach lekcyjnych. Uczniowie uczestniczyli także w Święcie Szkoły organizowanym w ramach “Dnia Europejskiego”, który w tym roku poświęcony był Polsce. W trakcie tej uroczystości prezentowali Zespół Szkół Nr 1 w Miechowie, region małopolski i Powiat miechowski. Polskie stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem miejscowej społeczności szkolnej pragnącej jak najwięcej dowiedzieć się o naszym kraju, a  produkty regionalne wzbudzały powszechne uznanie i zachwyt. Integralną częścią kształcenia młodzieży niemieckiej jest nauka zdrowego odżywiania w związku z tym uczniowie odwiedzili także gospodarstwo ekologiczne Bioland- Gut Wilhelmsdorf w Bielefeld, w którym poznali produkcję mleka ekologicznego oraz drogi jego dystrybucji.

Wspólne przygotowywanie potraw – uczyliśmy lepić pierogi

Wyjazd był wspaniałą przygodą, pełną wrażeń a nawet wzruszeń, uświadomił również młodzieży jak ważna jest nauka języków obcych a zwłaszcza języka niemieckiego.

Z niecierpliwością czekamy na rewizytę młodzieży niemieckiej w Zespole Szkół Nr 1 w Miechowie.

{gallery}2015/bunde{/gallery}