Już po raz dziesiąty odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, którego organizatorem jest nasza szkoła, zaś patronat sprawuje Starostwo Powiatowe w Miechowie.

Konkurs ma za zadanie rozpowszechniać wśród młodzieży wiedzę o samorządzie terytorialnym oraz przygotować ją do aktywnego udziału w życiu samorządowym i społeczności lokalnych. W tym roku konkurs stał się okazją do uczczenia 25. rocznicy istnienia samorządu terytorialnego w Polsce.

3 czerwca br. do konkursu przystąpiło 26 gimnazjalistów (reprezentujących gimnazja z Miechowa, Racławic, Charsznicy, Tczycy, Gołczy, Książa Wielkiego i Dziaduszyc) i 9 uczniów szkół ponadgimnazjalnych (Zespół Szkół Nr 1, Zespół Szkół Nr 2, Zespół Szkół z Książa Wielkiego) wyłonionych w zorganizowanych wcześniej etapach szkolnych. Tradycyjnie już zmagania rozpoczęły się od rozwiązywania testu wiedzy. W wyniku pasjonującej dogrywki wyłoniono indywidualnych i drużynowych zwycięzców.

Uroczyste spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Marzena Samborska witając zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: wicestarosta Jerzy Pułka, doc. dr Jerzy Siemianowicz, dziekan Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania w Katowicach, dr Marian Wójcik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (absolwent szkoły), st. wizytator Leszek Misiak z krakowskiego Kuratorium Oświaty oraz samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie.

Pani Dyrektor przypomniała cele konkursu oraz zwróciła uwagę na konieczność istnienia silnego i sprawnego samorządu terytorialnego, niezbędnego w nowoczesnej demokracji. Głos zabrał także wicestarosta Jerzy Pułka podkreślając znaczenie dwóch reform samorządowch, z 1990 i 1999 roku.

Przed oficjalnym ogłoszeniem wyników, młodzież naszej szkoły zaprezentowała przygotowaną specjalnie na tę okazję prezentację mutimedialną na temat 25 lat samorządności w Polsce, a w szczególności dokonań gospodarczych, kulturalnych i oświatowych siedmiu gmin Powiatu Miechowskiego oraz Starostwa Powiatowego. Przygotowano ją we współpracy z poszczególnymi gminami oraz Starostwem Powiatowym w Miechowie.

Ważnym punktem spotkania było przedstawienie przez Annę Schutz, przedstawicielkę szkoły partnerskiej Friedrich List Berufskolleg z Hamm w Nadrenii – Północnej Westfalii w Niemczech, zasad funkcjonowania samorządu terytoerialnego u naszych zachodnich sąsiadów.

Uroczystość uzupełnił wspaniały występ zespołu tanecznego ,,Miechowianie”, po którym przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu.

Nagrody w postaci dyplomów, książek i pucharów wspólnie wręczali pani Dyrektor Marzena Samborska i wicestrarosta Jerzy Pułka. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Zespól Szkół Nr 1; II miejsce zajął Zespół Szkół Nr 2 , zaś III uczniowie Zespołu Szkół z Książa Wielkiego. Indywidualnie zwyciężyła uczennica naszej szkoły Patrycja Lech z kl. III h, II miejsce zajęła Sabina Porębska z ZS Nr 2, a trzecie, również z naszej szkoły, Klaudia Cicha z kl. III g. Spośród szkół gimnazjalnych zwyciężyło gimnazjum z Książa Wielkiego, II miejsce zajęło gimnazjum z Gołczy, zaś trzecie gimnazjum z Tczycy. Najlepszą wśród gimnazjalistów okazała się Katarzyna Michta z Książa Wielkiego, II i III miejsce zajęły odpowiednio: Angelika Rolka i Klaudia Maślanka z Gołczy. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu.