Podsumowanie projektu Erasmus +.

FB IMG 1727332806145

Zespół Szkół Nr 1  zakończył realizację projektu zagranicznego  „Europejski staż zawodowy pewnym startem w przyszłość”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027. Projekt był realizowany na zasadach programu Erasmus+, ale dofinansowany z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

W ramach projektu 25 uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik geodeta, technik logistyk ukończyło miesięczny międzynarodowy staż
u włoskich pracodawców w Bolonii. Oprócz doświadczenia zawodowego młodzież doskonaliła znajomość języka angielskiego, uczyła się samodzielności i poznawała kulturę i tradycje Włoch. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Florencję i Wenecję.

Podczas podsumowania projektu stażyści  podzielili się z młodzieżą szkolną swoimi doświadczeniami oraz zdobytymi umiejętnościami, które nabyli w czasie  staży zawodowych we włoskich przedsiębiorstwach. Każdy uczestnik projektu otrzymał zaświadczenie oraz certyfikat Europass, potwierdzający nowe kompetencje zawodowe.

Podsumowano cele główne i szczegółowe  projektu oraz zrealizowane działania m.in.: wzrost kompetencji i umiejętności zawodowych, językowych, organizacyjnych i społecznych młodzieży, wzrost kompetencji i umiejętności kadry, szczególnie w zakresie zarządzania projektami unijnymi, rozszerzenie oferty szkoły o międzynarodowe praktyki zawodowe dla uczniów, wzmocnienie prestiżu szkoły w środowisku lokalnym oraz europejskiego wizerunku placówki.

Obecnie młodzież “Ekonomika” realizuje nowy projekt w ramach, którego 25 uczniów  przebywa na Krecie, gdzie zdobywa doświadczenia zawodowe w greckich firmach, zgłębia wiedzę o historii i kulturze Grecji, zwiedzając jej najpiękniejsze miasta.  Do Grecji wyjechało także 3 nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy doskonalą swoje kompetencje w ramach tzw. job shadowingu.

FE