logo logo
Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Misja Naszej Szkoły: "Są dwie rzeczy, które chcielibyśmy dać naszym uczniom: Korzenie i skrzydła..."

Kolory kontrastowe   Czcionka standardowa   Czcionka duża   Czcionka bardzo duża

MEDIOLAN - STOLICA MODY I FINANSÓW

         W niedzielę 17 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Mediolanu, światowej stolicy mody i finansowo-gospodarczego centrum Włoch. Bogata i długa historia rozwoju sztuki w mieście stała się fundamentem rozkwitu rynku mody i wzornictwa przemysłowego. Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od jednej z największych atrakcji Mediolanu - Galerii Wiktora Emanuela II, której nazwa pochodzi od Vittorio Emanuele II, pierwszego króla zjednoczonych Włoch. Galeria została zaprojektowana w 1861 r., jej a budowę zakończono w 1877 r. Galeria jest jednym z najlepszych i najstarszych centrów handlowych na świecie, mieszczą się tu salony najbardziej prestiżowych marek. W czasie zakupów możemy podziwiać wspaniałą architekturę wnętrza. Naszą uwagę przykuła olbrzymia, przeszklona kopuła w samym centrum galerii oraz mozaikowa podłoga z herbami trzech kolejnych stolic zjednoczonych Włoch: Turynu, Florencji i Rzymu. Spacerując po tym ekskluzywnym centrum handlowym koniecznie trzeba poszukać mozaiki posadzkowej, przedstawiającej herb Turynu – żółtego byka. Jak mówi legenda, należy stanąć na jego wizerunku i na pięcie prawej stopy okręcić się wokół własnej osi. Taki zabieg ma zagwarantować szczęście i pomyślność. Z galerii przeszliśmy na plac katedralny Piazza Duomo, gdzie w otoczeniu pięknych pałaców i kamienic stoi majestatyczna Katedra Narodzin św. Marii - Duomo St. Maria Nascente di Milano, jeden z największych i najpiękniejszych obiektów sakralnych na świecie. Jej budowę rozpoczęto w IV wieku, zakończono w czasach Napoleona i przebudowano w 1858. Tak długi okres jej budowy spowodował, że katedra w większości gotycka, posiada fasadę barokową i neogotycką. Katedra w Mediolanie to symbol miasta, w pełni oddający jego potęgę i bogactwo. Wywarła ogromne wrażenie na nas wszystkich, nie sposób było przejść obok niej obojętnie. Opuściwszy Plac Katedralny, skierowaliśmy się pod gmach Teatro alla Scala, najsłynniejszej sceny operowej we Włoszech i jednej z najsłynniejszych na świecie. Budynek teatru z klasycystyczną fasadą, z pięcioma balkonami lóż, może pomieścić 3600 osób. Wiele włoskich oper powstało z przeznaczeniem do wykonania na tej właśnie scenie m. in. dzieła Gioacchino Rossiniego i Giacomo Pucciniego. Zwiedziliśmy również Zamek Sforzów – Castello Sforzesco, ceglaną, zbudowaną z rozmachem siedzibę rodu Sforzów, który w XV wieku rządził Mediolanem. Z rodu Sforzów wywodziła się królowa Bona Sforza d’Aragona, żona Zygmunta Starego, króla Polski i Litwy. Zamek przebudowywany i rozbudowywany w kolejnych wiekach, swoją wielkością, olbrzymim dziedzińcem i grubymi mury wciąż robi wrażenie. Wewnątrz zamku przechowywane są skarby o wielkim znaczeniu, zarówno historycznym jak i artystycznym m. inn. Pieta Randanini, ostatnie niedokończone dzieło Michała Anioła oraz Codice Trivulziano zbiór rysunków i pism Leonarda da Vinci.                                                                                                                                         
           Największym zaskoczeniem w czasie wycieczki był spacer po Porta Nuova, supernowoczesnej i ekologicznej dzielnicy Mediolanu. W tej handlowej, biznesowej i zarazem mieszkalnej dzielnicy wciąż powstają nowe architektoniczne dzieł sztuki. Jednymi z najciekawszych budynków wydają się być dwa apartamentowce Bosko Verticale – Pionowy Las, na których elewacjach posadzono setki drzew, tysiące krzewów i wieloletnich roślin. Efekt jest naprawdę zdumiewający. Spacer po tej zaskakującej dzielnicy w kierunku dworca kolejowego zakończył nasz pobyt w Mediolanie.