PARMA – MIASTO SZTUKI I KULINARIÓW

Naszą przygodę z Parmą, miastem sztuki i kulinariów rozpoczęliśmy od spaceru po mieście, zapoznając się z jego topografią. Pod okiem opiekuna z firmy IFOM, wyruszając z hotelu Residence Parmigianino doszliśmy do rozległego placu Piazza Giuseppe Garibaldi, który stanowi centralny punkt parmeńskiego starego miasta, a następnie do najważniejszych miejsc Parmy: Piazza Duomo i Piazza della Pilotta. W kolejnych dniach, w wolnym czasie, mieliśmy możliwość poznać bliżej zabytki miasta i smakować parmeńskie delicje. Zwiedziliśmy Palazzo della Pilotta, monumentalny ceglany gmach, skrywający w swoim wnętrzu unikatowy, o drewnianej konstrukcji teatr Farnese oraz Narodową Galerię z obrazami najsłynniejszego z miejscowych malarzy Girolamo Mazzoli, znanego jako Parmigianino. W galerii znajdują się także obrazy van Dycka, Carraccia, El Greca oraz nieukończony olejny obraz La Scapigliata pędzla Leonarda da Vinci. Zwiedziliśmy również Katedrę Wniebowzięcia NMP – Cattedrale di Santa Maria Assunta. Najpiękniejszym dziełem jest fresk Wniebowzięcie NMP umieszczony w kopule świątyni, którego autorem jest Antonio Allegri Corregio. Malowidło powstało w latach 1526-1530 i stanowi dzieło najwyższej próby, które z powodzeniem może stanąć w szranki z freskami z Kaplicy Sykstyńskiej. Obok wznosi się majestatyczne oktagonalne Battistero (baptysterium) z piękną, kolumnową dekoracją elewacji.

W polityczne i artystyczne dzieje Parmy wpisało się wiele ciekawych postaci. Jednym z nich był Giuseppe Verdi, który urodził się i wychował w pobliskim Busseto. Wszystkie jego opery są do dzisiaj wystawiane w gmachu Teatro Reggio di Parma. Na zewnątrz budynek nie wyróżnia się niczym szczególnych, natomiast wnętrze budynku posiada przepiękną widownię z kilkoma poziomami balkonów. Nie można również nie wspomnieć o księżnej Parmy - Marii Ludwice z Habsburgów, drugiej żonie Napoleona, której losy po klęsce cesarza związały się z Parmą. Maria Ludwika cieszyła się ogromną popularnością wśród Parmeńczyków, jako mecenas sztuki i budowniczy instytucji publicznych, sierocińców, dróg i mostów. Z jej osobą związane są ekskluzywne perfumy Violetta di Parma. Księżna była wielbicielką fiołków i przyczyniła się do udoskonalenia produkcji ulubionego zapachu. Perfumy Violetta di Parma obok parmeńskiej szynki Prosciutto di Parma i parmezanu Parmigiano Reggiano są dumą i wizytówką Parmy.

Podczas pobytu we Włoszech mieliśmy okazję oprócz Parmy zwiedzić Bolonię, Weronę oraz Mediolan.

Fotorelacja z pobytu #Włochy#Parma#Werona#Bolonia#