logo logo
Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Misja Naszej Szkoły: "Są dwie rzeczy, które chcielibyśmy dać naszym uczniom: Korzenie i skrzydła..."

Kolory kontrastowe   Czcionka standardowa   Czcionka duża   Czcionka bardzo duża

PARMA – MIASTO SZTUKI I KULINARIÓW

Naszą przygodę z Parmą, miastem sztuki i kulinariów rozpoczęliśmy od spaceru po mieście, zapoznając się z jego topografią. Pod okiem opiekuna z firmy IFOM, wyruszając z hotelu Residence Parmigianino doszliśmy do rozległego placu Piazza Giuseppe Garibaldi, który stanowi centralny punkt parmeńskiego starego miasta, a następnie do najważniejszych miejsc Parmy: Piazza Duomo i Piazza della Pilotta. W kolejnych dniach, w wolnym czasie, mieliśmy możliwość poznać bliżej zabytki miasta i smakować parmeńskie delicje. Zwiedziliśmy Palazzo della Pilotta, monumentalny ceglany gmach, skrywający w swoim wnętrzu unikatowy, o drewnianej konstrukcji teatr Farnese oraz Narodową Galerię z obrazami najsłynniejszego z miejscowych malarzy Girolamo Mazzoli, znanego jako Parmigianino. W galerii znajdują się także obrazy van Dycka, Carraccia, El Greca oraz nieukończony olejny obraz La Scapigliata pędzla Leonarda da Vinci. Zwiedziliśmy również Katedrę Wniebowzięcia NMP – Cattedrale di Santa Maria Assunta. Najpiękniejszym dziełem jest fresk Wniebowzięcie NMP umieszczony w kopule świątyni, którego autorem jest Antonio Allegri Corregio. Malowidło powstało w latach 1526-1530 i stanowi dzieło najwyższej próby, które z powodzeniem może stanąć w szranki z freskami z Kaplicy Sykstyńskiej. Obok wznosi się majestatyczne oktagonalne Battistero (baptysterium) z piękną, kolumnową dekoracją elewacji.

W polityczne i artystyczne dzieje Parmy wpisało się wiele ciekawych postaci. Jednym z nich był Giuseppe Verdi, który urodził się i wychował w pobliskim Busseto. Wszystkie jego opery są do dzisiaj wystawiane w gmachu Teatro Reggio di Parma. Na zewnątrz budynek nie wyróżnia się niczym szczególnych, natomiast wnętrze budynku posiada przepiękną widownię z kilkoma poziomami balkonów. Nie można również nie wspomnieć o księżnej Parmy - Marii Ludwice z Habsburgów, drugiej żonie Napoleona, której losy po klęsce cesarza związały się z Parmą. Maria Ludwika cieszyła się ogromną popularnością wśród Parmeńczyków, jako mecenas sztuki i budowniczy instytucji publicznych, sierocińców, dróg i mostów. Z jej osobą związane są ekskluzywne perfumy Violetta di Parma. Księżna była wielbicielką fiołków i przyczyniła się do udoskonalenia produkcji ulubionego zapachu. Perfumy Violetta di Parma obok parmeńskiej szynki Prosciutto di Parma i parmezanu Parmigiano Reggiano są dumą i wizytówką Parmy.

Podczas pobytu we Włoszech mieliśmy okazję oprócz Parmy zwiedzić Bolonię, Weronę oraz Mediolan.

Fotorelacja z pobytu #Włochy#Parma#Werona#Bolonia#