Misja Naszej: "Są dwie rzeczy, które chcielibyśmy dać naszym uczniom: Korzenie i skrzydła..."

grudzień 2019

rolaperasmus

Zespół Szkół nr 1 w Miechowie od grudnia 2017 r. rozpoczął kolejny projekt mobilnościowy, który realizowany jest przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+.

Projekt pn. „Europejski staż paszportem do zawodowej kariery” realizowany będzie w okresie 01.12.2017-31.08.2019. 40 uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodach technik ekonomista, technik handlowiec, technik logistyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych wyjedzie na zagraniczny 4-tygodniowy staż zawodowy. Miejscem, do którego udadzą się uczestnicy projektu to miejscowość Bolonia we Włoszech.

Realizacja zagranicznych staży zawodowych zapewni uczniom możliwość podnoszenia  kwalifikacji zawodowych, językowych, personalnych i kulturowych w międzynarodowym środowisku. Uczestnicy projektu zdobędą praktyczne umiejętności wykonywania zawodu w warunkach autentycznego zatrudnienia. Praktyki we włoskich przedsiębiorstwach umożliwią młodym ludziom dostęp do nowoczesnych metod pracy. Zdobyte kwalifikacje praktyczne, zostaną potwierdzone certyfikatem Europass-Mobilność, co zwiększy szansę młodych specjalistów na rynku pracy. Ponadto, pobyt we Włoszech umożliwi przełamanie barier językowych wśród uczestników i poszerzenie słownictwa branżowego. Wyjazd za granicę wpłynie na wzrost samodzielności  uczniów, ich motywacji, pewności siebie oraz wiary we własne możliwości. Dodatkowo pobyt w akademiku, z którego, korzysta młodzież z wielu krajów, zwiększy ich świadomość kulturową i otwartość na inne narody.

Wyjazd na staż zostanie poprzedzony przygotowaniem językowo-kulturowo-pedagogicznym. Wsparcie językowe pozwoli uczniom bliżej poznać słownictwo branżowe oraz przypomnieć zwroty niezbędne w codziennym porozumiewaniu się w języku angielskim i włoskim.  Warsztaty pedagogiczne będą miały charakter motywacyjno – integracyjny.

PODSUMOWANIE PROJEKTU

W dniu 21 marca br. w Zespole Szkół Nr 1 na spotkaniu prezentującym szkolne talenty  podsumowano pracę w projekcie Europejski staż paszportem do zawodowej kariery ” i jego efekty. Zostały przypomniane cele główne i szczegółowe projektu oraz podsumowane wszystkie działania. Przekazana została informacja na temat dokumentów stażowych, w opracowaniu których wykorzystano Europejski system transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym ECVET oraz uzyskanych przez uczniów zaświadczeń i certyfikatów, które potwierdzają ich nowe umiejętności, kwalifikacje i kompetencje nabyte podczas staży zawodowych we włoskich przedsiębiorstwach. Okres realizacji projektu: 01.12.2017 – 31.08.2019.

Podsumowanie projektu - prezentacja