W Zespole Szkół Nr 1 w Miechowie ruszyła Akademia Nordic Walking. Jest to innowacyjny projekt w Powiecie Miechowskim, który ma na celu rozpowszechnić modę na przysłowiowe chodzenie z kijkami, które można uprawiać niemal bez ograniczeń wiekowych, zdrowotnych, terenowych. Wprowadzając do naszej szkoły tę stosunkowo nową, ale przynoszącą wiele korzyści dla naszego zdrowia dyscyplinę, chcemy zachęcić nauczycieli i młodzież do aktywnego spędzania czasu oraz zwalczania choroby naszych czasów – otyłości.

Podczas otwarcia akademii do aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia pedagogów i młodzież zachęcał Wicestarosta Powiatu Miechowskiego – Paweł Osikowski, dyr. Marzena Samborska, Agata Wdowik – nauczyciel-doradca metodyczny Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli do spraw wychowania fizycznego w szkołach ponadpodstawowych, Monika Zdeb-Capiga – wuefistka ZS Nr 1.

Okazuje się, iż „chodzenie z kijami” angażuje aż 90% mięśni człowieka i spala najwięcej kalorii (700 na godzinę), a dla porównania – bieganie angażuje 45% mięśni spalając przy tym 300kcal/h, a jazda na rowerze – 50% (500 kcal/h).

Zajęcia w Akademii Nordic Walking w Zespole Szkół Nr 1 będą odbywać regularnie. Będą też organizowane rajdy terenowe oraz zawody. Kordynatorką projektu jest Pani Monika Zdeb-Capiga.